Trabzon ili, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesinin, Doğu Karadeniz Bölümünde yer almaktadır. Kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Gümüşhane ve Bayburt, doğusunda Rize ve batısında Giresun ili bulunmaktadır.

 

Trabzon kenti; 4000 yıllık tarihi geçmişiyle,Roma ve Bizans dönemlerini yaşayan,Fatih Sultan Mehmet’in Fethettiği, Yavuz Sultan Selim’in Valilik yaptığı,Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu,Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün üç kez ziyaret ettiği bir şehirdir.

 

2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı kanun ile Trabzon'da sınırları il mülki sınırları olan büyükşehir belediyesi kurulmuş ve 2014 Türkiye yerel seçimleri ardından büyükşehir belediyesi çalışmalarına başlamıştır.

 

Atölye çalışması için uygulama alanı olarak seçilen Uzun Sokak, Kahraman Maraş Caddesi ve Kunduracılar Caddesi Trabzon kentinin şehir merkezinde, kent meydanına bağlanan, doğu-batı yönünde denize paralel olarak uzanan, aynı doğrultuda birbiri ardına konumlanan ve kuzey-güney yönünde akslarla birbirine bağlanan üç sokaktır.Ayrıca bu üç sokak Trabzon kentinin büyük oranda ticaret ve yer yer ticaret alanlarının üstü konut olarak kullanılan ayrıca merkezde olması nedeniyle yaya ve taşıt trafiği açısından çok yoğun olarak kullanılan ana sokaklarıdır. Farklı kullanıcılar tarafından ulaşım kolaylığı, kent merkezinde olmaları ve yoğun kullanımları, kent merkezini herhangi bir sebeple kullanacakların muhtemelen bu sokakların en az birini kullanmaları durumunda kalacakları (sokakların konumu gereği) bu alanların çalışma alanı olarak seçilmesinde etkili olmuştur. 

 

Web Tasarım: Aysel YAVUZ